CDAW

Najbliższe wydarzenia

CDAW

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj97
mod_vvisit_counterWczoraj54
mod_vvisit_counterUbiegły tydzień1003
mod_vvisit_counterTen miesiąc1666
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc2103
mod_vvisit_counterOd początku407782
Aktualnie odwiedza nas:
2 gości 

 

 

Ze względów organizacyjnych

zgłoszenia wydarzeń duszpasterskich

i rezerwacje pomieszczeń

bardzo prosimy dokonywać

minimum z tygodniowym

wyprzedzeniem wypełniając formularz.

 

 


Kurs przygotowujący do sakramentu bierzmowania dla dorosłych

 

RUSZYŁY ZAPISY NA KURS w terminie marzec - czerwiec 2024

ZAPISY PRZEZ FORMULARZ: https://forms.gle/hUy38zBauFzRzFJy5

 

Zapraszamy do udziału w kursie przygotowującym osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania:
Edycja XXIII - wiosna 2024
rozpoczęcie kursu: 12 marca 2024 r.
zakończenie kursu: 4 czerwca 2024 r. - sakrament bierzmowania

Kurs obejmuje 12 spotkań. Wszystkie spotkania odbywają się we wtorki w godz. 18:00 - 20:00. Jedno spotkanie odbywa się w sobotę w godz. 9:00 - 15:00.
UDZIAŁ WE WSZYSTKICH SPOTKANIACH JEST OBOWIĄZKOWY!
Po zakończeniu kursu odbędzie się przyjęcie sakramentu bierzmowania przez uczestników.

Miejsce spotkań: Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 4, 50-328 Wrocław

Na pierwsze spotkanie należy dostarczyć dokumenty:
1. akt chrztu
2. skierowanie na kurs od księdza proboszcza z parafii zamieszkania
3. opłatę w wysokości 200 zł (udział w kosztach organizacji kursu, materiały)
W trakcie trwania kursu należy dostarczyć zaświadczenie świadka bierzmowania.

Przygotowanie jest prowadzone dla osób mających ukończone minimum 19 lat i po zakończeniu nauki w szkole ponadgimnazjalnej / ponadpodstawowej.


 


Załączniki do pobrania: skierowanie na kurs zaświadczenie dla świadka bierzmowania
___________________

Zapisy przyjmujemy drogą elektroniczną przez wypełnienie formularza: https://forms.gle/hUy38zBauFzRzFJy5

 

Załączniki do pobrania: skierowanie na kurs

 

 

Informacje na temat powstania Ośrodka

 

Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski utworzył dnia 15 stycznia 2013 r. Centralny Ośrodek Przygotowania Osób Dorosłych do Sakramentu Bierzmowania w Archidiecezji Wrocławskiej i ustanowił jego siedzibę w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Od jesieni 2016 r. Ośrodek współpracuje z klasztorem oo. dominikanów, gdzie także prowadzone jest przygotowanie osób dorosłych do bierzmowania.

Działanie ośrodka polega na organizowaniu i przeprowadzaniu kursów przygotowujących do przyjęcia sakramentu bierzmowania przez osoby dorosłe. Ośrodek nie prowadzi indywidualnych przygotowań zgłaszających się osób, ani nie zajmuje się bierzmowaniem dorosłych we wrocławskiej katedrze.

 Na Ostrowie Tumskim występuje niespotykana w żadnym innym Wrocławia miejscu koncentracja zabytków o unikatowym znaczeniu.

Gmach Orphanotropheum, dawnego sierocińca, w czasie wojny odniósł stosunkowo niewielkie uszkodzenia murów, ale za to istotne zniszczenie tynków, sztukaterii i kamieniarki. Odbudowany został jeszcze w 1945 - 1946 r., na rekonstrukcję elewacji czekał zaś do 1954 roku. W latach 1970 - 1972 przeprowadzono remont, dokonując niewielkich zmian w układzie wnętrz.

Do roku 1993 w budynku przy ul. Katedralnej 4 działał Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „4” kierowany przez Sługę Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Przez ponad 40 lat istnienia w powojennej rzeczywistości oddziaływał na tysiące młodych ludzi i wpisał się w historię Wrocławia. Od nazwy duszpasterstwa do dziś mówimy po prostu  pod "Czwórką”.

Od roku 1954 w budynku ma swoją siedzibę Metropolitalne Studium Organistowskie, które kształci muzyków i organistów dla potrzeb Archidiecezji Wrocławskiej. Pierwszą kadrę dydaktyczną Metropolitalnego Studium Organistowskiego tworzyli w większości nieżyjący już profesorowie. Założyciel Studium Ks. dyrektor Leon Pęcherek zginął tragicznie w 1969r. w wypadku samochodowym, wracając z rekolekcji dla organistów. Razem z nim pracowali: prof. Maria Platówna, prof. Maria Tomaszewska, Ks. mgr Franciszek Wołczański, prof. Feliks Rączkowski, Władysław Kasperkowicz, pan Wajbrener oraz prof. Romuald Sroczyński. W początkowych latach istnienia Studium do grona wykładowców należeli także: Ks. Kanclerz dr Leon Czaja, Ks. mgr Norbert Jonek, mgr Janina Pasławska-Czechowska, a także były dyrektor mgr Władysław Sobula oraz mgr Eugeniusz Stępniak. Od roku 2009/2010 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Studium. Wieloletniego dyrektora mgr Władysława Sobulę zastąpił ks. dr Zdzisław Madej.

W roku 1982 jako odpowiedź na sytuację stanu wojennego w Polsce powstał Arcybiskupi Komitet Charytatywny, który znalazł swoją siedzibę w murach budynku przy ul. Katedralnej 4. Działanie komitetu oparte początkowo o potrzebę niesienia pomocy internowanym w stanie wojennym i ich rodzinom przekształciło się w późniejszych latach w centrum koordynacji pomocy otrzymywanej z zachodu, a następnie w ośrodek wspierający więźniów (paczki świąteczne dla osadzonych) oraz wspomagający udział w życiu społecznym osobom potrzebującym. Spadkobiercą działań Komitetu jest dziś Dolnośląski Ośrodek Mediacji działający w ramach CDAW.

Mijające dekady odcisnęły na budynku przy ul. Katedralnej 4 swoje piętno w postaci wysokiego wyeksploatowania i degradacji stanu technicznego. W roku 2010 rozpoczęła się realizacja projektu kompleksowej renowacji gmachu barokowego Orphanotropheum, na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Projekt pn. „Rewaloryzacja i przebudowa budynku przy ul. Katedralnej 4, pl. Kościelny 4 we Wrocławiu” został zrealizowany staraniem Archidiecezji Wrocławskiej. Przewiduje on utrzymanie dotychczasowej funkcji użyteczności publicznej. Zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń z adaptacją poddasza pozwala na wyeksponowanie walorów zabytkowych wnętrz parteru i otoczenia.

Przywrócenie dawnej świetności obiektu, wpisanego do Rejestru Zabytków, to ogromna, wielomilionowa inwestycja, które nie byłaby możliwa bez wsparcia środków unijnych. Beneficjentem i operatorem projektu odpowiedzialnym za prawidłową realizację projektu na etapie inwestycji i eksploatacji, a także stroną zawieranego kontraktu o finansowanie blisko 70% całego projektu ze środków EFRR jest Archidiecezja Wrocławska.

Projekt pozwolił dostosować obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych (dźwig osobowy, niwelacja poziomów, podjazdy do budynku). Autorzy projektu zakładają, że odwiedzać obiekt będą zarówno turyści, jak i osoby uczestniczące w praktykach religijnych. Według prognoz, liczba turystów odwiedzających Orphanotropheum wyniesie 5 000 osób w skali roku, co już potwierdziła krótka praktyka.

W roku 2011 budynek przy ul. Katedralnej 4 został oddany do użytkowania jak Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej i ponownie można w pełni korzystać z jego dydaktycznego i turystycznego potencjału.

Od 2012 roku mieści się w CDAW Izba Pamięci Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza, która jest udostępniona dla zwiedzających.

 

W ciągu swojej historii budynek pełnił wiele funkcji. Działały tu różne katolickie organizacje, m.in. Duszpasterstwo Akademickie pod „Czwórką”, Studium Organistowskie, Duszpasterstwo dla osób głuchoniemych, Poradnia Życia Rodzinnego, Poradnia Adopcyjna, Ośrodek Mediacyjny, Studium Katechetyczne. W okresie stanu wojennego działał tu Arcybiskupi Komitet Charytatywny, udzielający pomocy prawnej, medycznej, charytatywnej. Obecnie swoje siedziby mają tu: Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Wrocławskiej, Poradnia Rodzinna, Archidiecezjalna Rada Rodziców, Studium Organistowskie, Duszpasterstwo Młodzieży, Radio Rodzina, Klub Inteligencji Katolickiej, Izba Pamięci Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza, legendarnego  diecezjalnego duszpasterza akademickiego, który służył tutaj młodzieży studiującej ponad 40 lat.

Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej mieści się w barokowym obiekcie zwanym "Domem Pod Czwórką". Budynek powstał w latach 1702-1715 według projektu J. B. Peintnera z przeznaczeniem na sierociniec dla niezamożnej młodzieży szlachetnie urodzonej (Orphanotropheum). Ucierpiał w czasie II wojny światowej – uszkodzona została część murów, tynki i sztukateria. Obiekt nie był remontowany przez kilkadziesiąt powojennych lat, jednak został właśnie gruntownie odnowiony.

 

W ciągu swojej historii budynek pełnił wiele funkcji. Działały tu różne katolickie organizacje, m.in. Duszpasterstwo Akademickie pod „Czwórką”, Studium Organistowskie, Duszpasterstwo dla osób głuchoniemych, Poradnia Życia Rodzinnego, Poradnia Adopcyjna, Ośrodek Mediacyjny, Studium Katechetyczne. W okresie stanu wojennego działał tu Arcybiskupi Komitet Charytatywny, udzielający pomocy prawnej, medycznej, charytatywnej. Obecnie swoje siedziby mają tu: Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Wrocławskiej, Poradnia Rodzinna, Archidiecezjalna Rada Rodziców, Studium Organistowskie, Duszpasterstwo Młodzieży, Radio Rodzina, Klub Inteligencji Katolickiej, Ruch Światło-Życie, Izba Pamięci Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza, legendarnego  diecezjalnego duszpasterza akademickiego, który służył tutaj młodzieży studiującej ponad 40 lat.