CDAW

Najbliższe wydarzenia

CDAW

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj35
mod_vvisit_counterWczoraj40
mod_vvisit_counterUbiegły tydzień385
mod_vvisit_counterTen miesiąc1348
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc1248
mod_vvisit_counterOd początku205521
Aktualnie odwiedza nas:
3 gości 

Na Ostrowie Tumskim występuje niespotykana w żadnym innym Wrocławia miejscu koncentracja zabytków o unikatowym znaczeniu.

Gmach Orphanotropheum, dawnego sierocińca, w czasie wojny odniósł stosunkowo niewielkie uszkodzenia murów, ale za to istotne zniszczenie tynków, sztukaterii i kamieniarki. Odbudowany został jeszcze w 1945 - 1946 r., na rekonstrukcję elewacji czekał zaś do 1954 roku. W latach 1970 - 1972 przeprowadzono remont, dokonując niewielkich zmian w układzie wnętrz.

Do roku 1953 w budynku przy ul. Katedralnej 4 działał Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „4” kierowany przez Sługę Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza praktycznie do momentu śmierci założyciela w roku 1995. Przez ponad 40 lat istnienia w powojennej rzeczywistości oddziaływał na tysiące młodych ludzi i wpisał się w historię Wrocławia. Od nazwy duszpasterstwa do dziś mówimy po prostu o „4”.

Od roku 1954 w budynku ma swoją siedzibę Metropolitalne Studium Organistowskie, które kształci muzyków i organistów dla potrzeb Archidiecezji Wrocławskiej. Pierwszą kadrę dydaktyczną Metropolitalnego Studium Organistowskiego tworzyli w większości nieżyjący już profesorowie. Założyciel Studium Ks. dyrektor Leon Pęcherek zginął tragicznie w 1969r. w wypadku samochodowym, wracając z rekolekcji dla organistów. Razem z nim pracowali: prof. Maria Platówna, prof. Maria Tomaszewska, Ks. mgr Franciszek Wołczański, prof. Feliks Rączkowski, Władysław Kasperkowicz, pan Wajbrener oraz prof. Romuald Sroczyński. W początkowych latach istnienia Studium do grona wykładowców należeli także: Ks. Kanclerz dr Leon Czaja, Ks. mgr Norbert Jonek, mgr Janina Pasławska-Czechowska, a także były dyrektor mgr Władysław Sobula oraz mgr Eugeniusz Stępniak. Od roku 2009/2010 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Studium. Wieloletniego dyrektora mgr Władysława Sobulę zastąpił ks. dr Zdzisław Madej.

W roku 1982 jako odpowiedź na sytuację stanu wojennego w Polsce powstał Arcybiskupi Komitet Charytatywny, który znalazł swoją siedzibę w murach budynku przy ul. Katedralnej 4. Działanie komitetu oparte początkowo o potrzebę niesienia pomocy internowanym w stanie wojennym i ich rodzinom przekształciło się w późniejszych latach w centrum koordynacji pomocy otrzymywanej z zachodu, a następnie w ośrodek wspierający więźniów (paczki świąteczne dla osadzonych) oraz wspomagający udział w życiu społecznym osobom potrzebującym. Spadkobiercą działań Komitetu jest dziś Dolnośląski Ośrodek Mediacji działający w ramach CDAW.

Mijające dekady odcisnęły na budynku przy ul. Katedralnej 4 swoje piętno w postaci wysokiego wyeksploatowania i degradacji stanu technicznego. W roku 2010 rozpoczęła się realizacja projektu kompleksowej renowacji gmachu barokowego Orphanotropheum, na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Projekt pn. „Rewaloryzacja i przebudowa budynku przy ul. Katedralnej 4, pl. Kościelny 4 we Wrocławiu” został zrealizowany staraniem Archidiecezji Wrocławskiej. Przewiduje on utrzymanie dotychczasowej funkcji użyteczności publicznej. Zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń z adaptacją poddasza pozwala na wyeksponowanie walorów zabytkowych wnętrz parteru i otoczenia.

Przywrócenie dawnej świetności obiektu, wpisanego do Rejestru Zabytków, to ogromna, wielomilionowa inwestycja, które nie byłaby możliwa bez wsparcia środków unijnych. Beneficjentem i operatorem projektu odpowiedzialnym za prawidłową realizację projektu na etapie inwestycji i eksploatacji, a także stroną zawieranego kontraktu o finansowanie blisko 70% całego projektu ze środków EFRR jest Archidiecezja Wrocławska.

Projekt pozwolił dostosować obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych (dźwig osobowy, niwelacja poziomów, podjazdy do budynku). Autorzy projektu zakładają, że odwiedzać obiekt będą zarówno turyści, jak i osoby uczestniczące w praktykach religijnych. Według prognoz, liczba turystów odwiedzających Orphanotropheum wyniesie 5 000 osób w skali roku, co już potwierdziła krótka praktyka.

W roku 2011 budynek przy ul. Katedralnej 4 został oddany do użytkowania jak Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej i ponownie można w pełni korzystać z jego dydaktycznego i turystycznego potencjału.

W budynku, który funkcjonuje obecnie pod nazwą Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej, znalazły swoje miejsce następujące instytucje Archidiecezji Wrocławskiej: Poradnia Rodzinna i Duszpasterstwo Rodzin, Archidiecezjalna Poradnia Adopcyjna, Studium Organistowskie, Duszpasterstwo Młodzieży, Radio Rodzina, Klub Inteligencji Katolickiej, Ruch Światło – Życie, Szkoła Nowej Ewangelizacji, Centrum Kultury im. Bł. Jana Pawła II, Dolnośląski Ośrodek Mediacji, Izba Pamięci Sługi Bożego ks. A. Zienkiewicza, Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.